ניקיון מבנים

ניקיון מקצועי מתחלק לשני תחומים. ניקיון על ידי חברת קבלן – ניקיון מבני ציבור, וניקיון בתים פרטיים – מנקים עצמאים לרוב. רוב העסקים והרשויות בישראל שוכרות שירותי ניקיון כדי לחסוך מעצמן את הצורך בהעסקת עובדים לצורך המשימה הזו. כחלק מפרוייקט ניקיון לבית או למשרד, מומלץ לשלב גם עבודות פוליש לרצפה ובכך ליצור מעטפת חדשה מכל זווית.

ניקיון בתים פרטיים

ניסיונם של בעלי המקצוע, כשמדובר בהבדל בין ניקיון מבנים ציבוריים או ניקיון בתים, הוא שונה. בניקיון מבני ציבור נדרשת היכולת לנקות חללים גדולים כמו לובי, מסדרונות ארוכים וחדרי מדרגות, בניקיון בתים אין צורך בכך. שטח הבית קטן יותר ולכן המיומנות הנדרשת היא ניקיון פרטים קטנים יותר וביתר זהירות.

ניקיון מבנים מקצועי

במקרים בהם הניקיון דורש ידע וניסיון, יש צורך לפנות לחברה מומלצת העוסקת במתן שירותי ניקיון כדי שבעל המקצוע שיגיע ידע כיצד לנקות במקצועיות כל משטח כמו שטיחים, ריהוט, משטחי מתכת,  פרקט, שיש, ליטוש שיש ועוד.

נזק שנגרם מניקיון

חשוב לוודא לפני השכרת שירותי הניקיון בין אם מדובר במנקה פרטי או חברה, שיהיה חוזה מסודר שבו יקבעו הסדרים הנוגעים לנזק שעלול להיגרם בעקבות הניקיון. לעיתים קורה שהמנקה עלול בטעות לעשות נזקים משמעותיים: מחיצות גבס, ריהוט מעץ, מכשירי חשמל ועוד, כל אלו יכולים להינזק רק בגלל מים. בנוסף, דברים שבירים כמו מראות, כלי חרס ונברשות שיכולים להישבר בגלל חוסר זהירות.

ניקיון חיצוני

אם נדרש לכלול בניקוי חלונות ותריסים, מומלץ להפקיד את המשימה לאנשי מקצוע המתמחים בתחום זה מהסיבה שעבודות מהסוג הזה נעשות בדרך כלל מחוץ לבניין או הבית. בעלי מקצוע התחום מגיעים עם הסמכה בטיחותית לעבודות חוץ כמו לדוגמה עבודה בגובה המחייבת הכשרה מיוחדת וביטוח.

ניקיון אחרי שיפוץ

את הניקיון שאחרי שיפוץ הבית או הבניין לא עושים אנשי ניקיון. ניקיון מסוג זה מצריך בעלי מקצוע בתחום זה כיוון שהשלכת פסולת בניין בפחי אשפה רגילים מלווה בקנס. במקומות רבים בישראל יש חברות המתמחות בניקיון מבנים לאחר שיפוץ וכדאי להפקיד את העבודה בידם.

מחירים

המחירים נמדדים בדרך כלל על פי מספר החדרים שיש לנקות, כמות הרהיטים והאביזרים בהם. כמו גם, באופן טבעי, המחיר תלוי גם ברמת הלכלוך בחדרים. הצעת מחיר בטלפון לרוב אינה יעילה ולא מומלצת. נציג של חברת הניקיון צריך להגיע אל המקום ולהעריך בעצמו את המחיר. אחרת, מחלוקות ואף הליכים משפטיים עשויים להתעורר לאחר מכן. מחירים נמוכים או גבוהים מידי אלה סימנים לדאגה וכדאי לבדוק מה הסיבה לכך. בעת השכרת שירותי ניקיון בפעם הראשונה חשוב ללוות את עובד הניקיון כדי למנוע אי הבנות וצרות לאחר מכן.